BONIMED - Laboratorium Medycyny Naturalnej
Laboratorium Medycyny Naturalnej BONIMED to firma, która powstała w lipcu 1991 roku. Od początku swojej działalności produkowała leki i suplementy ziołowe w oparciu o tradycyjne receptury zielarskie. Obecnie pod marką Bonimed wytwarzanych jest kilkadziesiąt preparatów. Potrzeby rynku i rosnąca wiedza z zakresu ziołolecznictwa stale kształtują ofertę.
BONIMED, od początku, ściśle współpracował z franciszkaninem ojcem Grzegorzem Sroką OFMConv. (1930-2006) - niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie fitoterapii i farmakognostyki, najsłynniejszym polskim, a być może i światowym zielarzem zakonnym.
Ojciec Grzegorz przez ponad pięćdziesiąt lat swojego życia udzielił porad blisko półmilionowej rzeszy chorych. Był autorem licznych publikacji z dziedziny ziołolecznictwa. Poradnik zielarski z koncepcjami jego autorstwa osiągnął nakład niemal miliona egzemplarzy, a jego spostrzeżenia dotyczące terapeutycznego działania ziół, zostały potwierdzone przez badania naukowe.
BONIMED, wierny tradycji, wciąż komponuje mieszanki ziołowe czerpiąc z głębokiej wiedzy farmakognostycznej, niepowtarzalnego doświadczenia i rzadko spotykanej intuicji śp. o. Grzegorza Sroki.
Więcej na:
http://www.bonimed.pl/
FPD - Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca
Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca została założona przez Renatę i Krzysztofa Błechów w 1998 roku. Sześć lat później Fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Celami statutowymi Fundacji są:
- pomoc w leczeniu, rehabilitacji i edukacji dzieci oraz młodzieży niepełnosprawnej;
- pomoc sierotom i dzieciom z rodzin patologicznych, ubogich;
- świadczenie pomocy dzieciom chorym;
- prowadzenie poradnictwa i doradztwa osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom;
- działalność charytatywna;
- udzielanie świadczeń w ramach pomocy społecznej;
- promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej młodzieży niepełnosprawnej;
- działalność w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
- podejmowanie działań w zakresie krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;
- podejmowanie działań w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
- działalność w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
- podejmowanie działań w zakresie edukacji ekologicznej oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
- pomoc ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych;
- podejmowanie działań w zakresie wpierania, współpracy i kontaktów z zagranicznymi osobami fizycznymi, prawnymi i kościelnymi, prowadzącymi działalność zgodną ze statutem Fundacji;
- promocja i organizacja wolontariatu;
- wspieranie techniczne, szkoleniowe, informacyjne lub finansowe osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność zgodną ze statutem Fundacji;
- prowadzenie i organizowanie działalności leczniczej;
- wspieranie finansowe i materialne osób dorosłych, spełniających kryteria otrzymania pomocy społecznej lub placówek, domów opieki społecznej i innych instytucji udzielających pomocy w/w osobom.
W celu realizacji działań związanych z kompleksową terapią dzieci niepełnosprawnych i chorych, w 2005 r. Fundacja Pomocy Dzieciom powołała jednostkę organizacyjną – Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne dla Dzieci. – Centrum zapewnia dowóz dzieci niepełnosprawnych do miejsc rehabilitacji i edukacji.
Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca prowadzi również działalność charytatywną na rzecz rodzin ubogich i wielodzietnych z terenu powiatu żywieckiego, a także realizuje projekty humanitarne na terenie krajów Afryki, Ukrainy i Iraku.
Więcej na:
http://www.fpd.ig.pl/
ETNOPARK - Żywiecki Park Etnograficzny ETNOPARK
Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu jest najmłodszym muzeum typu skansenowego w Polsce i trzecim w województwie śląskim. Odwzorowuje on układ i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego.
Autorką koncepcji parku jest etnograf mgr Teresa Kurzyk.
Więcej na:
http://etnopark.pl/